Роман Калиниченко: У новий +2016 рік з новим податковим кодексом України

Міністерством фінансів України нещодавно було оприлюднено проект Закону України «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні», основним і найбільш обговорюваним положенням якого є твердження Податкового кодексу України в новій редакції.

При цьому ряд положень нової редакції Податкового кодексу, як і сама процедура його можливого прийняття, є досить неоднозначними.

У перехідних положеннях Закону передбачається, що у разі ухвалення більшість його норм (у тому числі і нова редакція Податкового кодексу України) набирають чинності з 1.01.2016 р .. При цьому слід зазначити, що коментований проект, станом на 3.12.2015 г . ще не зареєстрований у парламенті. При цьому Мінфіном підкреслюється необхідність прискорення його прийняття. Таким чином повторюється ситуація торішньої давності, коли Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», зареєстрований у Верховній Раді 22.12.2014 р і на наступний день включений до порядку денного, було прийнято вже 28.12 .2014, а набув чинності цей закон 1.01.2015 р

Таким чином, в черговий раз буде порушений принцип стабільності податкового законодавства, закріплений у п. 4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України, згідно з яким зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Оскільки бюджетний період в Україні, згідно з Бюджетним кодексом України, починається 1 січня кожного року, очевидно, що про дотримання принципу стабільності, у разі не просто зміни елементів податків та зборів, а прийняття нової редакції Податкового кодексу, не йдеться. Так само раз порушується принцип правової визначеності, оскільки платники податків в Україні за таких умов не можуть належним чином прогнозувати здійснення своєї господарської діяльності і щороку змушені пристосовуватися до законодавчих нововведень у сфері оподаткування.

Нововведенням Податкового кодексу України буде впровадження спеціального органу для розгляду скарг платників податків про оскарження рішення контролюючого органу щодо визначення суми грошового зобов'язання або зменшення суми бюджетного відшкодування, якщо сума такого грошового зобов'язання або бюджетного відшкодування без урахування пені та штрафних санкцій на 1000 або більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. У ст.58 передбачено, що таким органом стане апеляційна рада з питань розгляду скарг платників податків, як постійно діючий допоміжний орган при центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до якої увійдуть 3 людини.

Варто відзначити, що, загалом, введення такого порядку вирішення спорів є позитивним. Створення щодо автономного органу для вирішення податкових спорів має стати гарантією платників податків для дотримання їх прав.

Що стосується інших положень проекту закону, підготовленого Мінфіном, то в п.10 Перехідних положень передбачається мораторій протягом 2-х років після набрання чинності, у тому числі на збільшення переліку загальнодержавних чи місцевих податків і зборів, їх платників, розміру ставок, прав контролюючих органів, перелік, підстав та строків проведення перевірок платників податків, розміру штрафів та пені; скорочення граничних строків подання податкових декларацій та сплати податків і зборів; впровадження нових видів відповідальності за порушення податкового законодавства тощо.

Однак, на жаль, зазначена норма в умовах сучасної правової дійсності ризикує залишитися лише декларацією, оскільки в ст.4 передбачено принцип стабільності податкового законодавства.

Нагадаю, що минулого тижня, 30.11.2015 р, Міністерство фінансів опублікувало проект Закону «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні». Проектом пропонують викласти в новій редакції Податковий кодекс. Зокрема, в рамках податкової реформи Мінфін пропонує встановити єдину ставку на ключові податки — податок на додану вартість, податок на доходи фізичних осіб, податок на прибуток, єдиний соціальний внесок — на рівні 20%, а потім встановити мораторій на внесення змін до Податкового кодексу .

Дата публикации: 20.12.15